Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

AnasayfaPortalAramaLatest imagesKayıt OlGiriş yap

Türkçe Yazım Kurallarına uyalım, uymayanları uyaralım.

Önceki başlık Sonraki başlık Aşağa gitmek
Yazar Mesaj
Er-Ryan
Yönetici
Yönetici
1 2
Er-Ryan
3 4
Erkek
Nerden ? : İstanßuL
Lakabınız ? :

Konuya puan ver
Türkçe Yazım Kurallarına uyalım, uymayanları uyaralım. Vide
MesajKonu: Türkçe Yazım Kurallarına uyalım, uymayanları uyaralım. Türkçe Yazım Kurallarına uyalım, uymayanları uyaralım. Icon_minitimePtsi Kas. 17, 2008 6:03 pm

Milli duygu ve dil arasındaki bağ çok güçlüdür. Dilin milli ve zengin olması milli duygunun gelişmesinde başlıca etkendir.
MUSTAFA KEMAL ATATÜRK

Değerli arkadaşlarım,

Son zamanlarda sıkça, hepimizin üzülerek gözlemlediği, dilimizin kurallarının hiçe sayılarak yazılan bazı yazılar sebebiyle bu mesajı atma gereği duydum. Bu yeni yapılanma süreci içerisinde ve sonrasında lütfen dilimiz konusunda üzülmeyelim ve üzmeyelim.

Aşağıda birkaç örneği vereceğim hatalı yazımlar forum sayfalarında sıkça tekrar edilmekte ve dilimizin tüm dilbilgisi ve imla kuralları çiğnenmektedir. Özellikle anlık mesajlaşma kullanımının yaygın olması, dilimizin tahribata uğramasında en büyük etkendir.
Lütfen sitemizde güzel dilimizi kurallarına uygun yazalım. Dilimizi yabancı dillerin olumsuz etkilerinden korumak ve kendine özgü güzelliğini gelecek kuşaklara aktarmak biz Türk gençlerinin en önemli görevlerindendir.

Hatalı ifadelere bazı örnekler:
türk (Türk)
w (v, Türkçe kelimelerde alfabemizde olmayan W kullanımı) (evet yerine ewet)
q (k, Türkçe kelimelerde alfabemizde olmayan Q kullanımı) (melek yerine meleq)
$ ($, Türkçe kelimelerde alfabemizde olmayan $ kullanımı) (boş yerine bo$)
ß (ß, Türkçe kelimelerde alfabemizde olmayan ß kullanımı) (boş yerine ßoş)
ankaraya (Ankara' ya)
arıcam (arayacağım)
saol (sağol)
yapıorum, geliorum...(yapıyorum, geliyorum)
tbrkler (Tebrikler)
alcam, yapcam (alacağım, yapacağım)
bi (bir)
kib (Kendine iyi bak)
tşk ederim(Teşekkür ederim)
mrb (Merhaba)
slm (Selam)
s.a (Selamün Aleyküm)
bye (hoşçakal)

Yukarıda hatalı kullanımlardan bazıları ve doğru yazımları verildi. Bu kuralların bilindiğinden eminiz zira daha İlköğretim sıralarında öğrenmeye başlıyoruz. Ancak uygulamada nedense doğruyu yazmıyoruz. Bir kesme işareti çok mu zor geliyor ya da kib yazınca zamandan mı tasarruf ediyoruz. Bizim dilimizin en güzel özelliklerinden biridir, köke gelen eklerle yeni kelimeler üretmek, bu özelliği işlevselliğini mi yitirdi ki "Kib" yazıp geçiyoruz.
Lütfen daha dikkatli olalım.
Duyarlılığınız için teşekkürler.
https://paylasimnoktasi.forum.st

Türkçe Yazım Kurallarına uyalım, uymayanları uyaralım.

Önceki başlık Sonraki başlık Sayfa başına dön
1 sayfadaki 1 sayfası